Wyspa WielkanocnaRapa Nui jest to wyspa na południowym oceanie spokojnym oddalona od najbliższego brzegu o ponad 2000km i najciekawsze w niej jest to iż na wyspie znajdują się tajemnicze kamienne posągi z bazaltu (Bazalt jest bardzo twardą skałą wulkaniczną, którą pod względem właściwości można najlepiej porównać z granitem)  ważące od kilku do kilkunastu ton.

Ludzkość od zawsze zastanawiała się jak kamienne posągi znalazły się na wyspie i jak zostały tam dostarczone biorąc pod uwagę ówczesną technologię nie wspomnę już o transporcie na miejsce docelowe. Faktem obecnie jest, że duża cześć posągów zakopana jest pod ziemią.

W zakopanych fragmentach posągów ręce gigantów są skierowanie dłońmi ku dołu i przy podstawie na głębokości około 15m zawierają tajemniczą inskrypcję na fundamentach, ten fakt dodatkowo wzmocnił badania na posągach w Rapa Nui. Czekam na dalsze badania związane z wyspami wielkanocnymi i tajemniczymi posągami patrzącymi na wielkie wody.

(fot. Moai, Rano Raraku)

Ostatnia teoria dostawy Gigantów na ostateczne miejsce wydaje się dość prosta. Pewien naukowiec wykonał test przy pomocy kilku lin i kilkunastu osób pokazał, że takie potężne konstrukcje idzie transportować za pomocą ludzkich mięśni i to przy nie za dużym nakładzie  pracy mięśni. Studenci wyrazili chęć pomocy w eksperymencie.

Skonstruował z gliny miniaturowe modele Moai i stwierdził, że środek ciężkości znajduje się na jednej trzeciej wysokości, dzięki czemu olbrzymy są bardzo stabilne. Następnie stworzył z betonu ważący 5ton i 3m wysokości posąg i poprosił swoich studentów o rozkołysanie olbrzyma. Technika wykonania przypomina styl „Piła poprzeczna TWOJA-MOJA„.


Rating: 5.0/5. From 1 vote. Show votes.
Please wait...